AES History - 2013 Albuquerque, NM

(29th meeting)
President
Lara Ferry
Treasurer
Dan Ha
Secretary
Jen Wyffels, University of Delaware
Editor
David Shiffman, Univesity of Miami
Webmaster
David Shiffman
Elasmo-L Manager
Jeff Carrier
Immediate Past-President
Ken Goldman
Board of Directors
Greg Cailliet (2009-2013), James Sulikowski (2009-2013), John Morrissey (2010-2014), Jim Gelsleichter (2010-2014), Phil Motta (2011-2015), Julie Neer (2011-2015), Marianne Porter (2011-2015), Dean Grubbs (2012-2016), Kara Yopak (2012-2016), Chris Lowe (2013-2017), Brad Wetherbee (2013-2017), Misty Paig-Tran (2013-2017)
Program Manager or Chair/Conference Committee (Standing - appointed annually by President)
Ed Heist, Dan Ha, Jen Wyffels, Lara Ferry
Nominating Committee (for following year, all five elected annually by general membership)
Sonja Fordham, Bob Hueter, Chris Bedore, Jayne Gardiner, Mike McCallister
Conservation Committee (appointed annually by President)
Sonja Fordham (Chair), US-sub=George Burgess, Greg Cailliet, Bob Hueter, Chris Lowe, Jack Musick, Americas-sub=Ricardo Rosa, Ramón Bonfil, Fernando Marquez, Patricia Charvet; International-sub=Sheldon Dudley, Sarah Fowler, Hajime Ishihara, John Stevens, Nick Dulvy
Grant Fund Committee (five members elected by general membership for three-year term)
Yannis Papastanatiou (Chair, 2010-2013), Colin Simpfendorfer (2010-2013), Dan Huber (2012-2015), Demian Chapman (2013-2016), Jeremy Vaudo (2013-2016)
Shark Attack File Committee (appointed annually by President)
George Burgess (Chair and Curator), Bob Lea, George Balazs, John West, Geremy Cliff, Victor Springer, Otto Gadig, and Randy Honebrink
Publication Fund Committee
John Morrissey (Publications Librarian and Chair), Dan Ha, Ken Goldman, Donna McLaughlin
Captive Elasmobranch Census Committee (ad hoc, appointed annually by President)
Beth Firchau (Chair), João Correia, Jen Dancico, Becky Ellsworth, Manoel M.B. Gonzalez, Kathy Vires, Andy Dehart, David Lai, Bob Snowden, Graham Hill
ASIH Liaison (appointed annually by President)
Ed Heist
Historian (appointed annually by President)
John Morrissey
Student Award Committee (appointed annually by President)
Carl Luer (Chair), Gruber-subcommittee=Jim Gelsleichter (Chair), Dean Grubbs, Laura Macesic, Nick Wegner, Nick Whitney, Kara Yopac, and Marianne Porter; Carrier-subcommittee=Carl Luer (Chair), Kara Yopak, and Demian Chapman
Student Affairs Committee (appointed annually by President)
Chair – Chris Bedore
Calendar – Derek Burkholder
T-shirt – Thomas Farrugia
Auction – Mark Royer
Donations – LIndsay Harris and Cheston Peterson
Newsletter – Matt Kolmann
Store – Andrew Nosal
Webmaster – Chris Mull and Austin Gallagher
Workshop – Aleksandra Maljkovic
SAC Workshop
Addressing the "who cares" and braoder impacts of your research (speakers: Kara Yopak, Carl Luer, Toby Daly-Engel, Demian Chapman).
Symposia
Functional Morphology of Cartilaginous Fishes
Donald R. Nelson Fund Committee
Tim Tricas (Chair)
Samuel H. Gruber Award for Best Student Paper
Kady Lyons
Jeffrey C. & Carol A. Carrier Award for Best Student Poster
Teagan Gray
Donald R. Nelson Behavior Research Award
Kyle Newton
Student Research Award
Mat Kolman
Travel Award Winners
Al Pickard, Ryan Kempster, Matt Kolman, Austin Gallagher, Kim Atwater, Melissa Giresi, Andrea Kroetz, Ashley Shaw, Julia Spat, Ornella Weideli, Teagen Gray, Lisa Hollensead, Chuck Bangley, James Knuckey
Highlights and Milestones of the American Elasmobranch Society
Jack Musick named 9th Distinguished Fellow!